Dobre Miasto

Dobre Miasto położone jest w sercu historycznej Warmii, wśród przepięknych wód i lasów oraz malowniczych zakątków, na niewielkim wzniesieniu rozległej doliny rzeki Łyny.

 

Lasy Wichrowskie

Na całej długości wschodnich granic przylegają do miasta Lasy Wichrowskie. Wśród malowniczych i lesistych terenów wytyczone są liczne trasy piesze i rowerowe. 

 

Jezioro Limajno

Jeziora Limajno zwane „Perłą Warmii” posiadaj II klasę czystości wód, z licznymi zatoczkami i półwyspami oraz zadrzewioną wyspą. Znajduję się zaledwie 7 km od Dobrego Miasta. Czyste wody jeziora przyciągają licznych turystów i wędkarzy. Nowo powstała plaża miejska jest idealnym miejscem na relaks, sport oraz zrobienie grilla. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia kajaków oraz rowerków wodnych.

Rzeka Łyna

Przez Dobre Miasto przebiega Rzeka Łyna, spacer wzdłuż rzeki to sama przyjemność ( Poniżej Mapa Trasy ). Spacer ten to również możliwość zobaczenia najważniejszych miejsc w Dobrym Mieście – począwszy od Bazyliki Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. pochodząca z XIV wieku wspaniała gotycka kolegiata wybudowana w latach 1357-1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach. Na jubileusz 600-lecia Papież Jan Paweł II 19 maja 1989r. obdarzył tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Wewnątrz kościoła znajdują się min.: rzeźba Madonny z XV wieku, ołtarz Tron łaski wykonany ok. 1500 roku przez uczniów Wita Stwosza, ołtarz Trójcy Świętej, bogato zdobiona ambona z 1693r, ołtarz główny ufundowany przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego z 1748r.

Tama na Łynie

Tuż za Bazyliką powstało kolejne urokliwe miejsce – Tama na Łynie

Oprócz ważnej funkcji zabezpieczającej miasto przed powodzią, miejsce będzie mogło być punktem docelowym spacerów oraz innych form  rekreacji.

Baszta Bociania

Wracając z Tamy i kierując się w stronę Olsztyna można odwiedzić Basztę obronną zwaną „Basztą Bocianią”.

Jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. Obecnie mieści się tu siedziba Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. W Baszcie Bocianiej znajduje się muzeum i galeria.

Skansen Miejski

Bezpośrednio przy Baszcie Bocianiej znajdziemy Skansen Miejski.
To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc Dobrego Miasta, w którym odwiedzający mogą poznać historię Dobrego Miasta. W odrestaurowanych kamienicach z przełomu XVII/XVIII wieku odtworzono dawne zakłady rzemieślnicze: szewsko-rymarski, fryzjerski, pracownię fotograficzną, dom piekarza.

Depatak nad Łyną

Za skansenem znajdziemy deptak nad Łyną. Dzieli się on na dwa parki. Jeden mieści się tuż za basztą, gdzie można odpocząć na ławkach czy pograć w siatkówkę. Podążając deptakiem wzdłuż Łyny następnym przystankiem jest Park na ulicy Warszawskiej. Znajdziemy tam dużo atrakcji dla dzieci takie jak huśtawki, hamaki czy fontannę.

Głotowo

2 km od naszego obiektu znajduje się Głotowo, znane jest jako miejsce odpustowe. Barokowy kościół wybudowano w latach 1723-1726. Obok kościoła w zadrzewionym jarze po obu stronach rzeki Kwieli ciągnie się wkomponowana w przyrodę Kalwaria Warmińska. Wybudowano ją w latach 1878-1894 z inicjatywy Jana Martena.

Smolajny

 

Najstarszy i najcenniejszy zabytek Lidzbarka Warmińskiego. Jest nim okazały zamek gotycki. Zespół zamkowy wzniesiono na stosunkowo wąskim półwyspie przy ujściu Symsarny do szerzej rozlewającej się tutaj Łyny. właściwy zamek (dom) usytuowany został mniej więcej pośrodku tego półwyspu; od południa rozciągało się przedzamcze, od północy zaś – przy zbiegu rzek – młyn zamkowy, którego teren, niewątpliwie silnie ufortyfikowany, tworzył jakby drugie przedzamcze. Pomiędzy młynem a zamkiem przebiegała droga do miasta. Naprzeciw miejskiej Bramy Młyńskiej musiała znajdować się, jako drugi przyczółek mostu na Łynie, brama wchodząca w skład zespołu zamkowego, przez którą – jak wykazały badania Antoniego Kąsinowskiego – prowadził główny i z początku jedyny wjazd. Zamek wraz z przedzamczem obwiedziono od południa, wschodu i północy szeroką fosą, zasilaną zapewne wodami Symsarny. Wschodnie ramię tej fosy oddzielała od Symsarny wysoka grobla. Pośrednią fosę, tym razem suchą, przekopano pomiędzy zamkiem a przedzamczem.

Kontakt

Restauracja

Przyjęcia i Eventy

Strefa Zabaw