Olsztyn

Zamek kapituły warmińskiej

Miejsce zamieszkania Kopernika w Olsztynie, obecnie siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Placówka ma m.in. stałą wystawę biograficzną poświęconą astronomowi, prezentowaną w jego dawnej komnacie. Najcenniejszym eksponatem z grupy „copernicana” jest jednak bez wątpienia jego słynna tablica astronomiczna.

Kortowie w Olsztynie

Najstarszy i najcenniejszy zabytek Lidzbarka Warmińskiego. Jest nim okazały zamek gotycki. Zespół zamkowy wzniesiono na stosunkowo wąskim półwyspie przy ujściu Symsarny do szerzej rozlewającej się tutaj Łyny. właściwy zamek (dom) usytuowany został mniej więcej pośrodku tego półwyspu; od południa rozciągało się przedzamcze, od północy zaś – przy zbiegu rzek – młyn zamkowy, którego teren, niewątpliwie silnie ufortyfikowany, tworzył jakby drugie przedzamcze. Pomiędzy młynem a zamkiem przebiegała droga do miasta. Naprzeciw miejskiej Bramy Młyńskiej musiała znajdować się, jako drugi przyczółek mostu na Łynie, brama wchodząca w skład zespołu zamkowego, przez którą – jak wykazały badania Antoniego Kąsinowskiego – prowadził główny i z początku jedyny wjazd. Zamek wraz z przedzamczem obwiedziono od południa, wschodu i północy szeroką fosą, zasilaną zapewne wodami Symsarny. Wschodnie ramię tej fosy oddzielała od Symsarny wysoka grobla. Pośrednią fosę, tym razem suchą, przekopano pomiędzy zamkiem a przedzamczem.

Jezioro Ukiel

W Olsztynie najlepszym miejscem zarówno na odpoczynek jak i aktywność jest Jezioro Ukiel. Nowa Plaża Miejska cieszy się uznaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Znajdziemy tam place zabaw, boiska do gry w siatkówkę plażową oraz koszykówkę, liczne restauracje, jest również możliwość wynajęcia kajaków, rowerków wodnych, motorówki czy skutera wodnego.

Kontakt

Restauracja

Przyjęcia i Eventy

Strefa Zabaw